31.05.12 Těžba uhlí a rekultivace

Dne 23.5.2012 se uskutečnila exkurze pro učitele Př, Z a EVVO okresu Teplice do areálů Dolů Bílina, které se zúčastnilo celkem 28 pedagogických pracovníků.
Ze ZŠ J. Pešaty absolvovaly tuto exkurzi Mgr.Miroslava Krátká, Mgr.Vlasta Bártová
a Mgr.Stanislava Nachtmannová.
Nejprve proběhl seminář na ZŠ M. Švabinského, kde jsme se seznámili se společností Severočeské doly a.s. se sídlem v Chomutově. Zde nás Mgr. Václav Kořen seznámil s obsahem a průběhem exkurze. Potom jsme si vyslechli podrobnou přednášku lektorů, paní Jaroslavy Š?ovíčkové o SD a.s. Chomutov a pana Zdeňka Dvořáka o historii hornictví a o Bílinské přírodovědné společnosti. Pan Dvořák nám také nabídl spolupráci v oblasti třídění mineralogických školních sbírek a jejich doplnění minerály zcela zdarma.
Po skončení semináře, který byl pro nás velmi zajímavý, jsme obdrželi veškerý materiál, který můžeme využít k vlastní exkurzi se žáky.
Pak následoval přesun terénním vozidlem na jednotlivá stanoviště v dole Bílina. Pro nás učitele to byl nezapomenutelný zážitek, nebo? jsme viděli, jak probíhá povrchová těžba hnědého uhlí v našem regionu, o níž vykládáme žákům ve vyučovacích hodinách Př a Z.
Na „Ministerské vyhlídce“ jsme získali spoustu informací od průvodce o těžbě, výsypkách a viděli jsme, jak pracují pasové dopravníky, velkorypadlo a zakladač. Na dně dobývacího prostoru jsme si prohlédli uhelné sloje a připomenuli si vznik ložisek hnědého uhlí.
Z dolů nás přepravil autobus do Infocentra Elektrárny Ledvice. Zde jsme shlédli naučný film ve 3D zobrazení o vzniku hnědého uhlí. Dále jsme měli možnost seznámit se blíže s činností Elektrárny Ledvice prostřednictvím virtuální prohlídky.
Z exkurze jsme odjížděli obohaceni o zážitky z těžby hnědého uhlí a „nasyceni“ spoustou informací, které můžeme ve vyučovacích hodinách přírodopisu, zeměpisu a environmentální výchovy předat našim žákům.
Chtěla bych za nás za všechny zúčastněné poděkovat panu Mgr. Václavu Kořenovi, který
pro nás pedagogy celou exkurzi pečlivě vypracoval a zajistil

Mgr. Stanislava Nachtmannová