Prevence

05.12.11 Bezpečné užívání internetu

Příloha č. 5 :
Pravidla pro žáky k bezpečnějšímu užívání internetu

1) Nikdy nesděluj adresu svého bydliště, telefonní číslo domů nebo adresu školy, kam chodíš, e-mailovou adresu, jména a adresy rodičů a rodinných příslušníků i jejich telefonní čísla do práce, někomu, s kým jsi se seznámil/a prostřednictvím internetu a blíže ho neznáš.
2) Pokud se neporadíš s rodiči, neposílej nikomu po internetu fotografie, číslo kreditní karty nebo podrobnosti o bankovním účtu a vůbec žádné osobní údaje.
3) Nikdy nikomu, ani nejlepšímu příteli, neprozra? heslo nebo přihlašovací jméno své internetové stránky nebo počítače.
4) Nikdy si bez svolení rodičů nedomlouvej osobní schůzku s někým, s kým jsi se seznámil/a prostřednictvím internetu. Když ti rodiče dovolí se s takovým člověkem sejít, necho? na schůzku sám/sama a sejděte se na bezpečném veřejném místě.
5) Nikdy nepokračuj v chatování, když se ti bude zdát, že se tam probírají věci, které tě budou přivádět do rozpaků nebo tě vyděsí. Vždy o takovém zážitku řekni rodičům.
6) Nikdy neodpovídej na zlé, urážlivé, nevkusné nebo hrubé e-maily. Když takový dostaneš, oznam to rodičům. Totéž platí pro obrázky s vulgární tematikou.
7) Jestliže na internetu najdeš něco, o čem jsi přesvědčen, že je to nelegální, oznam to rodičům.
8) Nikdy neotvírej soubory přiložené k elektronickým zprávám (e-mailům), pokud přijdou od lidí nebo z míst, které neznáš. Mohou obsahovat viry nebo jiné programy, které by mohly zničit důležité informace a významně poškodit software počítače.
9) Vždy bu? sám/sama sebou a nezkoušej si hrát na někoho, kým nejsi.
10) Jestliže některá webová stránka bude obsahovat upozornění, že je určena jen pro dospělé nebo jen pro lidi od určitého věku, respektuj to a stránku neotvírej.
11) Když ti někdo na internetu bude nabízet něco, co zní tak lákavě, že se to nepodobá pravdě, nevěř tomu.
12) Domluv se s rodiči na pravidlech používání internetu a dodržuj je. Domluv se, kdy můžeš internet používat a jak dlouho.

Dne 1.9.2011 Mgr. Vlastimila Bártová
metodik prevence