Nejnovější zprávy ze školního klubu

11.04.16 Barrandovské ateliéry

S dětmi ze školního klubu jsme v pátek 8. 4. vyrazili do Prahy, abychom utratili peníze, které jsme vyhráli v soutěži Fitkonto – zdravá svačina. Nešli jsme nakupovat, šli jsme za zážitky. Navštívili jsme totiž barrandovské ateliéry.
Do Prahy jsme přijeli vlakem v 10,30 hod. a po krátké návštěvě dětského hřiště jsme se vydali na cestu na pražský Barrandov. Jeli jsme metrem, což byl pro některé děti opravdu velký zážitek, ovace sklidily zejména eskalátory do podzemních prostorů metra. Barrandov je krásná čtvrť, z autobusu jsme mohli vidět chátrající barrandovské terasy, které jsou dominantou Barrandova a svého času byly známé a vyhlášené, nejen pro svůj vzhled a krásnou vyhlídku na Prahu, ale také proto, že se zde konaly večírky pro pražskou smetánku právě z blízkých filmových ateliérů.
Prohlídka ateliérů začala ve 13,00 hodin, náš průvodce byl starší sympatický pán, který by jistě mohl napsat knihu o svých zážitcích kolem filmu. Jeho vyprávění bylo poutavé a bylo velmi zajímavé setkat se s člověkem, jenž se účastnil natáčení oscarového filmu od Miloše Formana – Amadeus, který se za dob komunismu točil právě na Barrandově. Prohlídka začala v nejstarším (80 let) ateliéru celého ze dřeva, vše kromě topení zde bylo původní. Byl to zvláštní pocit stát někde, kde točila třeba Lída Baarová nebo Vlasta Burian. Dále jsme pokračovali do budovy, kde byly maskérny, kanceláře a další dva ohromné ateliéry. Mohli jsme i nakouknout a na chvilku vidět natáčení reklamy. Poté jsme se vydali na prohlídku nábytku, doplňků a kostýmů. Viděli jsme slavné obrazy a jiné doplňky z filmů jako je Císařův pekař a pekařův císař, Amadeus, Ať žijí duchové a spousty dalších. Nakonec jsme se byli podívat na malou výstavu, kde bylo možné na zdech vidět, jak se ateliéry vyvíjely a kdo slavný zde točil. Kromě rekvizit, dobových kamer a kostýmů jsme si mohli přečíst, jakých chyb si lze všimnout při sledování pohádky Tři oříšky pro popelku a původní scénář pohádky, životopis Miloše Formana a příhody z natáčení jeho filmu Amadeus, v další sekci byl pak filmový kvíz, puzzle filmových postav a mnoho dalších rekvizit a zajímavostí ze slavných českých filmů. Na konec prohlídky bylo pro děti připraveno překvapení - mohly si vyzkoušet kostýmy z pohádek. Bohužel nás tlačil čas a museli jsme jet zpátky, abychom stihli slíbený pozdní oběd, který jsme si dali kousek od hlavního nádraží v pizzerii Rustica. Za sebe mohu říci, že se mi výlet moc líbil a děti byly také nadšené, skvěle jsme si to užili. Všem mohu návštěvu barrandovských ateliérů doporučit.

Foto zde: http://zsjpesaty.rajce.idnes.cz/SK_Barrandovske_ateliery_Praha_8.4.2016